• iksgk.com

1.300,99 TL'nin Altında Kalan Kişilere İlave AGİ Uygulanır


Son günlerdeki asgari geçim indiriminde yapılan değişikle birlikte ödemeler toplamı Brüt ücret ( Yol, Yemek, Mesai. Vb.) yapılan ödemeler nedeniyle AGİ’ den ne şekilde faydalanılacağı konusunda kafa karışıklıklarına neden olduğu gözlenmekte.

Öncelikle tebliğde belirtildiği üzere Brüt ücret 1.647,00 TL ile 1751,10 TL altında kalan kişiler için eş ve çocuk durumlarına göre “Gelir Vergisi” tarifesi uygulanacağı belirtmekte yarar var.

Birçok şirket “Asgari Ücret” yanında yol, yemek ve diğer ödemeler şeklinde çalışanlara sundukları ücret politikaları nedeniyle yapılan son düzenlemeye göre asgari geçim indiriminden yararlanıp yararlanamayacağı konusunda tereddütler yaşamakta.

Eğer; Asgari Ücret + Ek Ödeme ( Yol, yemek, diğer ödemeler) Tutarı = 1751,10 TL’nin üzerinde olması halinde kişinin net ücreti 1300,99 TL’ nin altında kalmayacağı için maalesef bu kişiler son üç aylık düzenlemede ön görülen ek asgari indirim tutarından yararlanamayacaktır.

"GV Kanununun Geçici 86.maddesinde yapılan tanımlamada ''net ücret, yasal kesintiler sonrası ücret tutarına asgari geçim indiriminin ilavesi sonucu oluşan ücreti ifade eder.'' denilmektedir. Bu nedenle Ekim, Kasım ve Aralık aylarında çalışanlara ödenen ücret fazla mesai, prim veya ikramiye gibi ek ödemeler ve AGİ ile birlikte 1.300,99 TL'nın üzerinde hesaplanırsa bu kişilere ek AGİ ödemesi yapılmayacaktır."

Asgari Ücret 1647,00 TL ücret alan bir kişi için ek ödeme yapmak gerekiyor mu?

Öncelikle kesinlikle bu yönde bir hataya düşmeyin, bu yönde yapacağınız düzenleme İşveren maliyetlerinizi etkileyeceği gibi çalışana sağlayacağı bir yararı olmayıp, işveren için sadece ek maliyet olmanın dışına çıkamaz.

Bu konuda 1647,00 TL ile 1751,10 TL ücret arasında kalan kişiler için 1.300,99 TL’ nin altında kalması durumunda 1.300,99 TL ve net ücret arasındaki oluşan fark kadar ek asgari geçim indirimi uygulanması gerekiyor.

Ek asgari geçim indirimi ne demek ! İşverenin vergi dairesine çalışanlardan dolayı ödeyeceği vergi tutarının bu tutar kadar aslında azalacak olması demek. Kısaca net ücreti, 1300,99 TL’ nin altında kalan kişiler için brüt ücrette bir değişiklik olmayıp, gelir vergisi tutarında değişiklik uygulanacaktır.

Örnek vermek gerekirse çalışan asgari ücretli kişi bekâr, Ekim ayından itibaren maaşı bin 300 liradan bin 231 liraya düşüyor. Yani 68 lira 99 kuruş daha az maaş alacak. Bu durumda işverenler son 3 ayda bordro üzerinde normal asgari geçim indirimini hesapladıktan sonra herhangi bir şekilde kişinin gelirinin bin 300 liranın altına düştüğünü görürse ilave asgari geçim indirimi uygulayarak kişinin eline net 1.300,99 TL geçmesi yönünde düzenleme yapması gerekiyor.

Bu konuda kullanılan muhasebe ve insan kaynakları programlarında yapılması gereken parametre ayarlarının güncellenmesi yönünde çözüm ortaklarınızla iletişime geçmenizde yeterli olacaktır.

28 Ekim Cuma günü Resmi gazetede yayınlanan gelir vergisi tebliği İçin Tıklayınız!!!

#ilaveasgarigeçimindirimi #agi #agizammı #agi2016zammı #1647agi #agivergidilimi #ekagi

571 görüntüleme

© iksgk.com 2011

  • Black Facebook Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black LinkedIn Icon